(073) 009-07-51, (097) 572-87-40

Метаболічний фенотип людини (частина 2)

Отже, ми зупинилися на тому, що набрати вагу людина може лише у тому випадку, якщо в її організмі переважає позитивний енергетичний баланс, тобто у разі переїдання. Якщо предметом дослідження зробити короткострокове переїдання, це дасть можливість оцінити швидкість з якою змінюється його метаболізм як реакція у відповідь на переїдання. А якщо пацієнт піддається голодуванню протягом доби, то це покаже, як метаболізм буде реагувати на нестачу енергії та протидіяти зниженню ваги.
При короткостроковому голодуванні чи переїданні організм змінює витрати енергії, які витрачаються такі показники підтримки життєвої активності як сон, фізична активність, підтримання температури тіла, перетравлення їжі. Ці показники характеризуються досить сильною різноманітністю у різних людей. Найбільш інформативним показником того, як організм реагує на короткочасні зміни є термічний ефект їжі – це кількість енергії, яка потрібна організму для того, щоб переварити їжу, транспортувати її та засвоїти. У середньому значення термічного ефекту становить близько 10 % загального значення отриманих з їжею калорій, але в різних людей можливі його коливання не більше від 1 до 20 %.
Величина збільшення добових енергетичних витрат при переїданні залежить від калорійності їжі, а також її складу. Дослідники дійшли висновку, що у людей існує два метаболічні фенотипи: марнотратний та економний. Якщо організм людини відноситься до марнотратного типу, то при переїданні його витрати енергії максимально збільшуються. А при голодуванні максимально зменшується. Якщо ж організм людини відноситься до бюджетного типу, то все відбувається навпаки. При цьому економний фенотип здатний зберігати енергію і в умовах переїдання, і в умовах голодування. На наших курсах тренера тренажерного залу вас навчать, як правильно складати програму тренувань для людей з різним типом статури. Для того, щоб визначити метаболічний фенотип людини, необхідно кількісно виміряти витрати енергії протягом доби при голодуванні і при переїданні. Якщо в період голодування у людини витрата енергії менша за добове значення, то вона відноситься до метаболічно бережливого типу.
Таким чином, було доведено, що люди, що відносяться до різних метаболічних фенотипів, мають різну швидкість набору ваги. Якщо у людини економний фенотип, то він більш схильний до набору ваги, ніж людина з марнотратним фенотипом. Є припущення, що відмінність швидкості набору ваги виникає через гормональні медіатори, зокрема через фактор росту фібробластів 21 (FGF21).
Предиктором зміни ваги може бути метаболічна гнучкість. Це здатність організму використовувати як джерело енергії макроелементи, які доступні в даний момент. Таким чином було доведено, що різні люди набирають вагу з різною швидкістю. Якоюсь мірою це пояснюється індивідуальними особливостями у процесах енергетичного обміну.
Можливо, добавка FGF21 допоможе людям, які мають метаболічно ощадливий фенотип збільшити витрати енергії і таким чином захистить від збільшення ваги у майбутньому або допоможе скинути вже набрані кілограми.