(073) 009-07-51, (097) 572-87-40

Метаболічний фенотип людини

Всі люди різні і відносини з власним тілом та вагою у них теж не є однаковими. Є люди, які дуже швидко і легко набирають вагу, а є ті, хто протягом усього життя перебувають практично в тому самому вазі і це для них не становить особливої складності. Підтримання балансу в кількості споживаної та витрачається енергії – це найкращий засіб для того, щоб не з’являлася зайва вага. Якщо цей баланс порушуватиметься, нехай ненабагато, але при цьому постійно, то відбуватиметься або втрата енергії (мається на увазі переважно жирова тканина в організмі), або її накопичення. Відповідно, людина або худнутиме, або набиратиме вагу. Про принципи харчування людей для набору або зменшення ваги ви можете дізнатись, пройшовши навчання на наших курсах тренера тренажерного залу.
Люди мають різну здатність до дотримання свого енергетичного балансу. Зокрема, це залежить від метаболічного фенотипу. Як визначити цей фенотип і зробити оцінку ризику зміни ваги в той чи інший бік? Цим питанням займався американський вчений із Національного інституту діабету, Паоло Пьяджі.
Метаболічний фенотип людини — це індивідуальна особливість споживання та витрачання енергії. Саме це визначає щоденний енергетичний баланс і, як наслідок, зміна ваги. Його вивчення проводять у двох варіантах. Перший варіант — збалансоване споживання та витрата енергії. Другий варіант — енергетичний дисбаланс, який виникає при голодуванні чи переїданні.
При вивченні енергетичного метаболізму необхідно проводити вимірювання витрати енергії (energy expenditure – EE) та окислення субстратів. Характеристика останнього є так званий небілковий дихальний коефіцієнт (respiratory quotient — RQ). Це відношення окиснення вуглеводів до окиснення жирів. Ці показники вимірюють за допомогою методу непрямої калориметрії. Витрата енергії протягом доби залежить від таких факторів як: розмір тіла, його склад, віку та статі випробуваного, його толерантність до глюкози. Ці фактори визначають близько 80% відмінностей у індивідуальному витраті енергії. Інші відсотки, швидше за все, визначаються генетичними спадковими факторами і можуть бути попередніми індикаторами зміни ваги конкретної людини.
Індивідуальні відмінності в енергетичному метаболізмі можуть суттєво відрізнятися. Результати проведених вченими досліджень з одного боку свідчать про те, що невеликий, але стійкий позитивний енергетичний баланс, який виникає через зниження ЇЇ, може через кілька місяців або років призвести до збільшення ваги, причому відбувається це навіть у випадку, якщо за короткий відрізок часу споживання енергії не збільшується, а вага суттєво не змінюється. З іншого боку, деякі вчені у своїх дослідженнях спостерігали, що збільшення її сприяло набору ваги у піддослідних. Є ймовірність того, що при процесі відновлення енергетичної рівноваги, що виникла через підвищені енерговитрати, людині складно контролювати свій апетит і тому вона з’їдає більше, ніж потрібно.
Виходить, якщо дані щодо зміни енергетичних показників у стані спокою не дає пояснення тому факту, чому люди так по-різному змінюють вагу.